
Jelena Jelača je rođena 1973. godine u Beogradu.
Fakultet likovnih umetnosti upisala je 1993. Godine, takođe u Beogradu. Diplomirala je 1998. godine u klasi profesora Radomira Reljića. Iste godine je upisala postdiplomske studije iz oblasti proširanih medija pod mentorstvom profesora Dragana Jovanovića. Magistrirala je 2000. Iste godine je postala član ULUS-a.
Na grupnim izložbama izlaže od 1994. godine.
Od 1996.izlaže samostalno u zemlji i inostranstvu.
Jelena se izražava kroz različite medije, slikarstvo, crtež, skulpturu i animaciju.
Od 2003, vodi svojevrsni slikarski dnevnik – dokumetuje ljude, mesta i događaje koji su na nju ostavili poseban utisak. Ovaj projekat je do sada rezultirao sa dve izložbe Dnevnik kretanja iz 2009. i (Po)Kretati se mora iz 2014.
Za razliku od te dokumentarističke strane Jelena ima i eskapističku, koju možda najbolje predstavlja izložba Meksiko iz 2003. godine, 29 slika koje su ilustrovale atmosferu zemlje u kojoj Jelena nikada nije bila…
Na prvi pogled eskapistički deluje i (za sada neizlagani) ciklus Post-apokaliptična melanholija možda zato što je vizuelno inspirisan koktelima, ali kako se on bavi posledicama zagađenja i uništenja životne sredine – prikazima mutacija i raspadanja, može se reći da je ekološki angažovan.
Društveno angažovanu stranu Jelena je pokazala u seriji crteža, a zatim i printova iz 2006/7 Gender Studies gde se kroz intimne portrete bavila problemima rodnog identiteta.
Osim klasičnog slikarskog pristupa Jelena se oprobala u multimedijalnim projektima, prvo na magistarskim studijama, gde je temu Metamorfoze autoportreta obradila kroz skulpturu, plakat, instalaciju, animaciju.
Mnogo kasnije, vratila se multimediji učešćem u projektu Superheroina (2012) koji je bio predstavljen skulpturom, fotografijom i video radom.